Usg piersi podstawowa ochrona

Jesteś dziewczyną w wieku między 20. a 30 rokiem trwania? A może egzystujesz w ciąży? Jeśli oczywiście, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Regularne badania umożliwiają wykryć zmiany, które w perspektyw mogą zmienić się w oczekujący życiu nowotwór- miej o aktualnym!

USG piersi – na czym to liczy?

Sonomammografia to poszukiwanie ultrasonograficzne, które liczy na podawaniu wnętrza piersi za usługą fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez dobre ucho. Prowadzone z układu USG wnikają do pytanych tkanek, a potem odbiją się z nich także odsyłają do odbiornika. Potem fale dźwiękowe są przekształcane w projekty elektryczne, co na ekranie monitora pewne istnieje jak obraz. Tak dalej można zdefiniować działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak jest badanie?

Badanie ultrasonograficzne piersi jest doskonale solidne i bezbolesne. Że żyć robione nawet u ślubne w męczy i odżywiających piersią, a fale akustyczne wysyłane przez aparat do USG w przeciętny strategia nie uszkadzają tkanek. Stąd takie badanie może stanowić często powtarzane. Badanie jest następująco:

pacjentka rozkłada się od stanu w masę i zbiera na plecach na leżance z rękami założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę narządu i obciąża ją do piersi pacjentki, następnie trochę nią wynosi po badanym regionie.
W porządku USG poszukiwane są obie piersi wraz z węzłami chłonnymi uważającymi się w dołach pachowych. Każde znalezione w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, są dokładnie wymierzone i określone. Niewątpliwą cecha stanowi więc ,że nie czekamy na produkt badania, bowiem istnieje on układany na obecnie w trakcie wizyty.

USG piersi Warszawa – czy sprawa się przygotować do pytania?

Doświadczenie więc nie wymaga żadnych innych przygotowań. Uczynić je bogata w dowolnej fazie cyklu menstruacyjnego, choć zapisuje się, aby USG piersi było wykonywane samodzielnie po terminie. Wtedy piersi są jeszcze delikatne i nieobolałe, a w dodatkowej połowie cyklu podchodzi do zmian w ziemi hormonalnej, co może utrudnić wykonanie badania.

Rozpoczęcie poszukiwanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, wykonany przez lekarza radiologa. W jego trakcie pojawią się pytania o wiek, datę ostatniej miesiączki, stosowane środki (w współczesnym hormony), choroby piersi mówiące w linii, przebyte porody i wychowanie piersią oraz poznane w przeszłości operacje. Dobro istnieje wyjątkowo wynieść ze sobą wyniki byłych badań (np. USG lub mammografii), o ile takie doświadczenia mamy. Dzięki nim bogata załatwić, czy znalezione podczas poszukiwania łagodne guzki powiększyły się lub zmieniły indywidualny rodzaj.

USG piersi – co pokazuje?

Ultrasonografia umożliwia nam znaleźć zarówno zmiany łagodne, jak a we wczesnym etapie nowotwory złośliwe. Badanie USG doskonale przydaje się do śledzenia zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często leżących u młodych dam.

Gruczolakowłókniak to przyjemny nowotwór piersi w perspektywy guzka. Może zajmować oryginalne poziomy z paru, kilkunastu milimetrów do nawet kilku centymetrów. Występuje pojedynczo lub w partiach. Często zawiera nieregularny kształt. Jest trwały lub elastyczny, to odda się przesuwać pod palcami. Gruczolakowłókniak nierzadko nie przynosi dyskomfortu, o ile nie stanowi poważny. W odwrotnym przykładzie może zadawać dolegliwości bólowe także należy go zwolnić. Choć zmiany te wcale stają się zmianami złośliwymi więc trzeba je uważać. Najskuteczniejszym narzędziem do dbania jest teraz USG. Pani powinna zgłaszać się na pytanie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli wykryto u niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jak niejednokrotnie je dokonywać?
Na kluczowe USG piersi ślubna powinna wybrać się między 20. a 30. rokiem życia, a później informować je odrobina dużo co 2 lata. Po przejściu 30-tki badanie należy działać już średnio co 12 miesięcy. Natomiast jak w ostatnich badaniach lekarz wykrył jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka jest obciążony wywiad domowy wtedy należy przypominać je szczególnie, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – jak warto się udać na poszukiwanie?
Wezwaniem do sonomammografii jest:

Zmiana pozycje/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana pozycje/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród krewnych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Przebyta czy chciana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Przydatność do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – albo potrafi mammografia?
Myślisz się czytając ten punkt- czy zamiast USG nie dobro byłoby, wykonać poprostu mammografię? Jakie z tychże pytań jest uczciwsze? Reakcję jest następujaca: piersi młodych partnerek są w grupy skończone z tkanki gruczołowej, jaka w mammografii rentgenowskiej nie jest przyjemnie widoczna. Stąd piersiom młodych pań o utkaniu gruczołowym adresowane jest testowanie ultrasonograficzne. Chociaż w późniejszych latach trwania gruczoł ustępuje miejsca tkance tłuszczowej także wtedy lepszym rozwiązaniem będzie już mammografia. Pamiętajmy- nie świadczy to, że USG piersi jest doświadczeniem przeznaczonym wyłącznie dla 20. – 30. latek.

USG piersi – natomiast że rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, określane zarówno jako mammografia rezonansu magnetycznego toż którekolwiek spośród najgłębszych pytań w diagnostyce nowotworów piersi. Dokonuje na zgoła obcej wartości niż USG czy mammografia. Zużywa się w przed bo wielkie pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i wysyłania rentgenowskiego. Energia zapadająca w trakcie poszukiwania jest przekształcana w obraz otwarty na ekranie, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę także wyznaczyć jej budowę czy stopień unaczynienia. Zawsze chodzi o samym mieć, że nie każda kobieta będzie mogła takie badanie zrealizować.

Przeciwskazaniem do spełnienia badania u pacjentki, będzie bycie w gronie wszelkich metalowychprzedmiotów. Przylegają do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała zewnętrznego w oku lub metalowego klipsa w czaszce. Także u kobiet w ciąży rezonans magnetyczny potrzebuje istnieć odbywany z niezwykłą uwagą i dopiero wtedy, gdy stanowi aktualne całkiem niezbędne. Tego fasonu przeciwskazań nie ma przy USG. Generalnie, jako jedno spośród wszystkich wygodnych metod badania stanowi ono w szerocy bezpieczne.

USG piersi – jakie są różnice pomiędzy mammografią?
Mammografia i USG piersi ostatnie dwa nowe badania, jakie winnym się wzajemnie uzupełniać oraz nie znaczyć dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi korzysta często postać mikrozwapnień, oraz też zrozumiałe będą właśnie w mammografii. Badanie ultrasonograficzne i pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich drodze natychmiast nie daje mammografia.Co więcej za pomocą USG jesteśmy w okresie poznać zmianę łagodną z złej, litą od niegroźnej dla zdrowia torbieli. Natomiast badanie mammograficzne już na wówczas nie pozwala. Stąd co raz częściej starsze panie po mammografii natomiast naturalnie podawane są na USG piersi. Dopiero oba sprawdzania w skupieniu ze sobą pozwalają bowiem pełny obraz sytuacji. Zaś tymże tymże USG piersi jest sprowadzone do kobiet w jakimś wieku!

USG piersi – miłe dla pań w ciąży
U osób w ciąży raka piersi bada się nawet 7 miesięcy później w porównaniu do kobiet, jakie nie są w ciąży. Rozpoznanie nowotworu otrzymuje się w wyjątkowo mocnym stadium, więc automatycznie ogranicza się możliwości na wyleczenie. Dodatkowo jest przekonanie, że obok pań w ciąży oraz pielęgnujących piersią nie odczuwa konieczności wykonywania USG piersi, gdyż wyczuwalne w piersiach guzki mówione są przez niektórych lekarzy jako przejaw fizjologiczny, wychodzący ze napraw hormonalnych towarzyszących ciąży. A prawda istnieje taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, oraz obok wszystkiej innej matki, tak samo kiedy u ślubne niebędącej w ciąży USG piersi powinno być wytwarzane rutynowo.

Zespół profesjonalistów z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego również Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zaleca, aby u każdych ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było przedstawiane w Plus ewentualnie II kwartale ciąży. A u zdrowszych dziewczyn (poniżej 35. roku bycia), bez klinicznych objawów choroby piersi także wolny obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w ruchu raka piersi należy rozważyć wykonanie USG piersi tak toż w I lub II trymestrze ciąży. W sukcesu stwierdzenia poważnych zmian klinicznych w kręgu piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) pożądane jest natomiast zrobienie każdych niezbędnych badań diagnostycznych, które biorą wykluczyć raka piersi. Chodzą do nich: USG piersi, mammografii (z ochroną macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi i biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko zgodnie ze modelami obecnymi w sukcesu kobiet niebędących w ciąży.

Tekst alternatywny
USG piersi – zintegrowane z biopsją
Biopsję najlepiej buduje się pod kontrolą USG, bo dzięki temu sposób jest konkretny i przystaje na wybór najodpowiedniejszej próbki do testowania. Polega na przyjęciu podejrzanych komórek lub tkanek. W trakcie doświadczenia są one nakłuwane igłą o drugiej tuszy i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Uzyskany w tenże ćwicz materiał trafia na szkiełko, a dalej do laboratorium, gdzie istnieje śledzony przez patologa. Chirurg może wyciągnąć biopsję cienko- lub gruboigłową w funkcji od rozmiaru nieprawidłowej tkanki też jej położenia.

USG piersi – jak informować wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do sztuki wyników sonomammografii wyrabia się przygotowaną przez Nasze Stowarzyszenie Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się tak w Polsce od 2010 roku. Wypracowane modele na owej oceny pozwoliły usg cycków ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi i terminologię nieprawidłowych przemian w piersiach. W ocen BIRADS zatrudnia się pod uwagę elementy morfologiczne budowy piersi i przedstawiających w nich złych zmian ogniskowych. Dzięki niej możemy wyróżnić zmiany proste od potencjalnie złośliwych. Wynosi ona dodatkowo informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych natomiast w przykładu zmian o oryginalnym stylu propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można poświęcić do samej spośród 7 kategorii razem z oceną BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, iż możliwościach jest wewnątrz kilkoro. Żeby móc ustawić diagnozę, wartościowe są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza wynik prawidłowy. W przeglądaniu nie zaobserwowano żadnych niepokojących zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że badanie wykazałoby łagodne kolei w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zaliczone do grupy 2 nie wymagają przeprowadzania kolejnych pytań obrazowych, i jedynie stałe kontrole.
Kategoria BIRADS-usg 3 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany prawdopodobnie spokojne o zagrożeniu złośliwości niższym niż 2%. W funkcje od wieku pacjentki zaś jej prywatnych preferencji, a oraz obciążeń rodzinnych lekarz może zalecić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy lub biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany podejrzane, które co rzeczywiście nie mają poważnych cech nowotworu złośliwego, ale których ryzyko złoślwośc ma od 2 do 90%. W takim wypadku niezastąpione jest wypełnienie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W funkcje z końcu stawiane jest dalsze działanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany, których ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim przykładu dokonuje się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub otwarta chirurgiczna) oraz onkologicznej i pożąda najodpowiedniejszą technikę leczenia.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, potwierdzony za pomocą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym poziomie rozwoju jezeli bedziesz systematycznie analizowałam swoje piersi. Rak piersi istnieje w cali wyleczalny, o ile zostanie dobrze wcześnie wykryty! Przeanalizuj swoje piersi! Nie podaruj się zaskoczyć rakowi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *