MRI Warszawa

Zalety, zalecenia i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym często wykorzystywanym w diagnostyce. Pozwala na penetrację całego ciała czy też jego pewnej części pod kątem stanu zapalnego, uszkodzenia albo procesów nowotworowych. Badany podczas badania leży nieruchomo w ciasnym tunelu automatu. Kiedy warto zrobić rezonans, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się przeważnie USG i RTG, dodatkowo również rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie wspomniane badania mają mnóstwo zalet ale i ograniczeń. Stąd tak istotne jest uzupełnianie się ich razem, zwiększając możliwości na prawidłową diagnozę a następnie odpowiednie leczenie.
Kolosalnym plusem badania rezonansem może być uzyskanie dokładnych widoków z racji głównie zastosowania kontrastów i obserwacji ciała pod kilkoma płaszczyznami. Najnowszej generacji maszyny pozwalają analizować całe ciało, ale również jego wybrane części. Obrazowaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Tak wielonarządowa analiza sprawdza się w wykrywaniu procesów rakowych, guzów ale również analizie rozległych urazów, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnorakiego pochodzenia.
Mimo wielu przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ten sposób posiada również wady. Przede wszystkim może być to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, chory musi leżeć w jego trakcie spokojnie co problematyzuje przeprowadzenie badania dynamicznego jakże ważnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na realizację MRI w Polsce nadal czeka się zbyt długo. Prędzej osiągalne są RTG czy USG. Jest opcja wykonania MRI prywatnie, koszt jednak to często kilkaset złotych za określony obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa niekorzystnie na organizm, jednak wyłączeni z badania są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są wszelkie uczulenia.

Wskazania do rezonansu

Po przeprowadzeniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do wstępnej diagnozy, kieruje chorego na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całego ciała, głowy, brzucha albo miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem bywa potwierdzanie schorzeń układu nerwowego, zmian nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, dysfunkcji układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa jest pomocny w przeglądzie dysfunkcji całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeszkody do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po dokonaniu ankiety.
Na samo badanie warto przyjść w luxnym ubraniu bez metalowych części, nie posiadać kluczy, kosztowności, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dowód osobisty, wynik poziomu kreatyniny (w przypadku podania kontrastu), stawić się na badanie na czczo, bez makijażu, pianki czy lakieru na włosach. Nie wymaga się rezygnacji stale zażywanych leków.

Jak działa rezonans?

Podczas badania badany zamknięty jest w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza mocne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, potem nadaje fale radiowe które na drodze znajdują na przytoczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer znajduje dane o strukturze organizmu, opracować komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Większe ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie wymaga dyscypliny i cierpliwości od chorego, ale w nagrodę pokazuje precyzyjny obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być wykonywany bez ograniczeń, jedynie stanowić może ryzyko dla chorych z rozrusznikiem serca czy innymi metalowymi elementami w ciele, które stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Stąd bardzo ważny okazuje się wywiad i przekazywanie zgodnych z prawdą odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem bądź zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *