Laserowa korekcja wzroku? Tak, pomoże Ci odzyskać dobre widzenie!
Każdy okularnik wie, z czym wiąże się noszenie okularów i soczewek kontaktowych. Te pierwsze uwierają i parują, natomiast drugie powodują dyskomfort – zaczerwienienie i pieczenie oczu. Rozwiązaniem problemów z nieostrym widzeniem jest laserowa korekcja wzroku. Dzięki niej odzyskasz dobry wzrok i poprawisz jakość życia.
Laserowa korekcja wzroku – co to za zabieg?
Osoby noszące okulary lub soczewki kontaktowe nie marzą o niczym innym jak tylko o tym, aby raz na zawsze się ich pozbyć. Laserowa korekcja wzroku jest nowoczesną metodą przywracającą dobre widzenie. Dzięki niej możesz trwale usunąć wadę wzroku. Zabieg nie koryguje wad refrakcji (tak jak robią to okulary i soczewki kontaktowe), ale ją likwiduje.
Laserowa korekcja usuwa takie wady wzroku jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. W trakcie zabiegu wiązka lasera modeluje rogówkę i zmienia moc optyczną oka.
Chirurgia refrakcyjna wciąż się rozwija, sprawiając, że coraz więcej osób ma szansę raz na zawsze rozwiązać swoje problemy ze wzrokiem i poprawić tym samym komfort życia.
Kiedy można przeprowadzić laserową korekcję wzroku?
Laserowa korekcja wzroku jest dla osób między 21 a 55 rokiem życia. Nie można wykonać jej wcześniej, ponieważ wada wzroku musi być ustabilizowana. Jeśli chcesz poddać się zabiegowi, musisz także cieszyć się dobrym zdrowiem ogólnym.
Zanim zakwalifikujesz się do laserowej korekcji wzroku, przejdziesz szczegółowe badania diagnostyczne (badanie oczu i wywiad medyczny). Na ich podstawie lekarz podejmie decyzję o braku przeciwwskazań do zabiegu lub o skierowaniu na dodatkowe konsultacje u specjalisty.
Jakie są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku?
Jeśli masz choroby oczu takie jak: zaćma, jaskra, odwarstwienie siatkówki, stożek rogówki, nie możesz poddać się laserowej korekcji wzroku. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są także inne schorzenia:
- cukrzyca,
- choroby tarczycy,
- choroby kardiologiczne,
- choroby onkologiczne,
- choroby tkanki łącznej,
- schorzenia reumatyczne,
- choroby infekcyjne.
Ponadto z laserowej korekcji wzroku powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Przygotowanie do laserowej korekcji wzroku, czyli co warto wiedzieć przed zabiegiem?
Jeśli nosisz soczewki kontaktowe przed badaniem kwalifikacyjnym musisz na kilka tygodni zrezygnować z ich zakładania. W przypadku miękkich soczewek są to dwa tygodnie, w przypadku torycznych – trzy tygodnie, natomiast soczewek twardych – nawet cztery tygodnie.
Na dwie doby przed zabiegiem, przestań korzystać z kosmetyków kolorowych i kremu do twarzy. Niewskazanie jest również spożywanie alkoholu.
Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?
Nie obawiaj się, zabieg laserowej korekcji wzroku jest szybki i bezbolesny. Wykonuje się go przy użyciu lasera excimerowego lub femtosekundowego. Nie będziesz poddany narkozie całkowitej, więc obecność anestezjologa nie będzie konieczna. Lekarz poda Ci do oczu krople znieczulające.
Podczas zabiegu pacjent znajduje się w pozycji leżącej, a jego głowa jest na specjalnej podkładce, która zabezpiecza przed ewentualnymi ruchami. Rozwórka natomiast chroni powieki przed mruganiem. Nowoczesne lasery mają funkcję śledzenia ruchów gałki ocznej, przez co działają tylko na zaplanowanej wcześniej powierzchni.
Zabieg trwa kilkanaście minut, a samo użycie lasera kilkanaście sekund. Już po godzinie od laserowej korekcji wzroku możesz wrócić do domu. Oczywiście powinieneś przestrzegać zaleceń lekarskich. Przez pierwszy tydzień po zabiegu unikaj intensywnej pracy. Przez dwa tygodnie nie nakładaj makijażu, natomiast przez pierwsze dwa miesiące nie kąp się w morzu czy basenie.
Za zabiegu laserowej korekcji wzroku skorzystały już miliony osób na całym świecie. I Ty możesz odzyskać dobry wzrok. Szybko, bezpiecznie i bezboleśnie.