Czym zajmuje się pulmonolog?

Pulmonolog jest jednym z lekarzy, który w tym czasie ma naprawdę sporo pracy. Dlaczego? Ponieważ jego zakres specjalizacji dotyczy układu oddechowego oraz chorób z nim związanych. W okresie jesienno-zimowym, gdy odporność jest osłabiona, tego typu przypadłością są niezwykle częste. Jednak czy do pulmonologa udajemy się także ze zwykłym kaszlem?

Czym zajmuje się pulmonolog?

Pulmonolog jest lekarzem, który specjalizuje się w działaniach profilaktycznych, diagnostyce i leczeniu chorób układu oddechowego. Układ oddechowy to jednak nie tylko płuca, ale także gardło, jama nosowa, krtań, tchawica i oskrzela. Dlatego właśnie pulmonolog zajmuje się wszystkimi infekcjami i zaburzeniami w obrębie tych organów. Mogłoby się wydawać więc, że z katarem czy też kaszlem lub bólem gardła możemy zwrócić się właśnie do pulmonologa. Nic bardziej mylnego. Z tak prozaicznymi problemami poradzi sobie lekarz ogólny, który posiada wystarczającą wiedzę na temat układu oddechowego, by zdiagnozować problem. W sytuacjach, w których problem jest nasilony, a także przewlekły, lekarz rodzinny czy ogólny może skierować nas do pulmonologa.

 

Z jakimi objawami udać się do pulmonologa?

Pulmonolog zajmuje się przewlekłymi stanami chorobowymi układu oddechowego. Dlatego warto się do niego udać w momencie, w którym dokuczają nam duszności, ucisk w klatce czy też spłycenie bądź świszczenie oddechu. Jeśli te objawy są przewlekłe, a lekarz ogólny wykluczył podstawowe infekcje, najprawdopodobniej to właśnie pulmonolog odpowiednio zdiagnozuje problem. Także kaszel powinien być sygnałem, że z naszym układem oddechowym dzieje się coś niedobrego. Jeśli jest on nawracający i bardzo uciążliwy, najprawdopodobniej nie powoduje go zwykła infekcja. Może to być problem, którym powinien zająć się specjalista. Również nawracające infekcje układu oddechowego powinny zainteresować pulmonologa. Do tego lekarza powinny udać się także osoby, u których zdiagnozowano koronawirusa COVID-19. Choroba ta bardzo mocno oddziałuje na zdrowie płuc, dlatego też po przebytej kwarantannie należy udać się do specjalisty, który sprawdzi stan naszego układu oddechowego.

 

Jakie choroby leczy pulmonolog?

Pulmonolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wielu chorób układu oddechowego. Warto zgłosić się do niego, jeśli lekarz ogólny zauważył, iż istnieje możliwość występowania chorób takich jak:

  • Astma oskrzelowa,
  • Zapalenie płuc lub oskrzeli,
  • Mukowiscydoza,
  • Alergia układu pokarmowego,
  • Pylica płuc,
  • Odma płucna,
  • Rak płuc.

 

Jakie badania wykonuje pulmonolog?

Podczas procesu diagnostycznego pulmonolog może przeprowadzić kilka badań, w celu potwierdzenia swoich podejrzeń. Przede wszystkim lekarz zacznie od wywiadu, w którym znajdą się pytania o aktualny stan zdrowia, przebyte choroby i choroby występujące w rodzinie. Specjalista może także wykonać USG płuc, RTG klatki piersiowej, bronchoskopię czy spirometrię. To jedne z najpopularniejszych badań mających na celu sprawdzenie stanu płuc i układu oddechowego.

 

Pulmonolog – NFZ czy prywatnie?

Wiele zależy od tego, jak zaawansowana jest choroba, w której może pomóc nam pulmonolog. Warszawa czy inne duże miasta posiadają wielu specjalistów, którzy jednak są bardzo oblegani. Dlatego, aby oszczędzić czas i jak najszybciej się zdiagnozować, warto odwiedzić lekarza prywatnie.

 

Jeśli borykasz się z przewlekłymi problemami płuc czy innych organów wchodzących w skład układu oddechowego, koniecznie zapisz się na wizytę do pulmonologa. Aby dowiedzieć się więcej na temat pracy tego specjalisty, zajrzyj na Cmp.med.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *