Brodawki wirusowe – rozpoznanie i leczenie

Brodawka wirusowa nazywana potocznie kurzajką to pojedyncza zmiana skórna, która powoduje ból. Wywołuje ją wirus brodawczaka ludzkiego HPV występujący w dwóch odmianach: HPV 1, którego efektem są pojedyncze, głębokie brodawki, oraz HPV 2, powodujący liczne i powierzchowne zmiany skórne. Rozpoznanie kurzajki na skórze nie jest trudne i można zrobić to samodzielnie w domu. Leczenie wymaga współpracy z lekarzem, ale jest nieinwazyjne. Jak rozpoznać brodawkę i jak się jej pozbyć?

Samodzielne rozpoznawanie brodawki

Brodawka wirusowa HPV ma postać białej lub żółtej wypukłości na powierzchni skóry. Jest twarda i nierówna, często powoduje ból. Występuje zazwyczaj na podeszwach stóp oraz na dłoniach, ale nieleczona potrafi rozprzestrzenić się na inne partie skóry. Często myli się go z odciskiem. Wirus HPV jest wysoko zakaźny. Szczególnie narażeni na niego są dzieci i młodzież w okresie dojrzewania, a także osoby z obniżoną odpornością. Można spotkać się z nim w miejscach zatłoczonych, gdzie kontakt z innymi ludźmi jest bardzo prawdopodobny, a także podczas korzystania z basenów, siłowni, sali gimnastycznych, pryszniców, solariów i przebieralni.

W przypadku, kiedy zauważymy na skórze niepokojące zmiany, które przypominają brodawki, należy jak najszybciej skontaktować się z dermatologiem. Jest to specjalista od skóry, którego zadaniem jest ocenienie, czy rzeczywiście mamy do czynienia z kurzajką, oraz dobranie odpowiedniego leczenia, aby pozbyć się nieprzyjemnych zmian skórnych i uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa na inne partie ciała. Całe szczęście, w wielu przypadkach z brodawkami można uporać się samodzielnie.

Proces leczenia brodawek

Leczenie brodawki odbywa się w sposób nieinwazyjny i nieskomplikowany. Wymaga współpracy lekarza dermatologa z pacjentem i przebiega w ciągu od kilku do kilkunastu wizyt. Dobranie odpowiedniej ścieżki leczenia zależy od rodzaju i wielkości brodawek oraz stadium ich zaawansowania.

Skutecznym lekiem w walce z brodawkami jest dostępny w każdej aptece płyn na skórę Brodacid. Zawiera substancje o sprawdzonym działaniu, które pomagają w walce z kurzajkami: kwas mlekowy i kwas salicylowy. Dzięki niemu możliwe jest skuteczne przeprowadzenie terapii w domu – preparat dostępny jest bez recepty i jest oparty głównie na naturalnych składnikach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *